strona główna  artykuły obrazkikalendarium o co chodzi Tajniak
podpisy (protest) podpisy (dymisja) popierają protest Księga gości


 Artykuły:

po co istnieje radio
Radio dla wszystkich?
Okiem widza ... uchem słuchacza ...
list do Gazety Wyborczej
list otwarty (coutry)
Trójką do tyłu
Wywiad z M. Niedźwieckim
Chat z Pawłem Kostrzewą
list do Andrzeja Długosza
    odpowiedź E. Smolara
    odpowiedź J. Grochowskiej
list otwarty do Juliusza Brauna
list do Eugeniusza Smolara
Trójka dołowana
V reforma - dramat
stanowisko zarządu PR
    nasz komentarz
Rzeczpospolita - listy
Krzysztof Daukszewicz
do komisji KiŚP Sejmu RP
Antena - Zmiany na gorsze?
list do Andrzeja Długosza 2
list do Andrzeja Długosza 3
wywiad z Michałem Olszańskim
wywiad z E. Smolarem
do Pani Minister Skarbu
    odpowiedź z Ministerstwa
Przekrój: Trójka nie do pary
Witold Laskowski - wywiad
Komu publiczne radio?

list do przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiego Radia Andrzeja Długosza

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia
Pan ANDRZEJ DŁUGOSZ
Al. Niepodległości 77/85
00 - 977 Warszawa

W związku z ostatnimi, wielce niepokojącymi zmianami zachodzącymi w Programie III Polskiego Radia, jako jego wieloletnia i stała słuchaczka, pozwalam sobie przesłać kilka uwag, z prośbą o zapoznanie się z nimi.

Program III Polskiego Radia do czerwca roku ubiegłego był antenową enklawą kultury przez duże "K", wypełniając misję radia publicznego bez zarzutu. Pozostawał na odpowiednio wysokim poziomie, by zadowalać wymagającego, inteligentnego słuchacza, dla którego powstał przed 38 laty, jako antidotum dla peerelowskiej kultury (przy)ma(u)sowej.

Zmiany na stanowisku dyrektora tego programu, właśnie w czerwcu 2000 r., sprawiły, że w chwili obecnej zatraca nieodwracalnie swoją tożsamość, przeistacza się w trudny do zdefiniowania chaos i pozbawiony gustu szum (dez)informacyjny, ulegając niepokojącym przeobrażeniom, którym towarzyszy lawinowe trwonienie wieloletniej jego tradycji.
Dramatycznie obniża swoje loty, a przez pauperyzację programów następuje świadome deprecjonowanie dotychczasowych autorytetów, której efektem jest kompletna antenowa degrengolada.
To co dotychczas było synonimem kompetencji, wyrafinowanego intelektu, klasy, perfekcjonizmu, zostało zastąpione niechlujstwem, nieuzasadnioną pewnością siebie, samochwalstwem, cynizmem, ignorancją, nonszalancją, a nawet arogancją.

Koronnym argumentem odwołania poprzedniego dyrektora Trójki, P. Piotra Kaczkowskiego, cytowanym przez prasę, była spadająca słuchalność, która wynosiła wtedy 13,5% ("Rzeczpospolita" , "Życie" z dn.21-22.06.2000r.). Jej spadek był jednak naturalnym efektem zmiany częstotliwości fal z niskiej na wysoką w styczniu 2000 roku, a nie ułomności programowej.
W chwili obecnej wynosi ledwie 5% i wciąż spada (to antenowy temat tabu), natomiast histeryczne tempo ciągłych zmian ramówek, odzwierciedla rozpaczliwe miotanie się twórców nowych niemożliwości i bardzo źle rokuje na przyszłość.
Dotychczasowa "rewolucja" nowego dyrektora Trójki P. Michała Olszańskiego i jego "walka" ze spadkiem słuchalności oraz "poprawianiem" jej wizerunku polega na likwidacji sprawdzonych, dobrych i lubianych od lat programów, skracaniu innych, zmianie ich nazw, pasm czasowych, wprowadzaniu bardzo wątpliwych kulturowo i kulturalnie pomysłów oraz nużących powtórkach. Także na blokowaniu opinii krytycznych słuchaczy, tak w Poczcie Trójki, jak i wszystkich pozostałych audycjach.
Dzięki temu słuchacz tkwi w jakimś horrendalnym nieporozumieniu, nie rozpoznając jakiego radia naprawdę słucha (Trójki ? Radia Zet ? RMF FM ?). Odpowiedzi na pytanie - po co ? - nie ma. Nie zna jej bowiem nawet sam genius loci w osobie Michała Olszańskiego, który w ten sposób bawi się w ciuciubabkę ze zdezorientowanym wiernym słuchaczem prawdziwej Trójki.

Pragnę przypomnieć, że Program III, to radio publiczne, a nie prywatny folwark P. M. Olszańskiego, instytucja, która musi zachować między prawami, a powinnościami konieczną harmonię.
Żyjemy w państwie demokratycznym, gdzie słuchacz czyli obywatel płacąc abonament domaga się możliwości wyboru programu go interesującego i nie powinien być zmuszanym do uwielbiania absurdu, który jest najsmutniejszym stanem, do którego doprowadzony może być człowiek świadom swego rozumu.

Oczekuję zatem od Pana, że w ramach swoich kompetencji podejmie Pan stosowne kroki weryfikujące ubiegłoroczną decyzję, prowadzące do natychmiastowych zmian personalnych na stanowiskach: prezesa i wiceprezesa (ów) zarządu Polskiego Radia oraz dyrektora Programu III Polskiego Radia.
Oczekuję porównawczego zbadania sytuacji finansowej Programu III, by nie okazało się w najbliższej przyszłości, że ulegając fatamorganie zmian, niezauważalną stanie się konieczność sprzedaży Trójki.
Oczekuję także na publiczne przeprosiny Pana Piotra Kaczkowskiego za kłamliwe, koniunkturalne argumenty, towarzyszące Jego odwołaniu.
Oczekuję dynamicznego działania na rzecz ratowania Programu III, przed brakiem profesjonalizmu, karierowiczostwem, pychą i nepotyzmem.
Oczekuję uważnego prześledzenia strony internetowej, zainicjowanej przez młodych słuchaczy jako akcji protestacyjnej przeciw zmianom w Trójce http://tajniak.civ.pl/protest oraz niebagatelizowania jej znaczenia.

Z poważaniem
Joanna Grochowska Częstochowa, 2001.04.09.

Do wiadomości:

Członkowie Rady Nadzorczej
Minister Skarbu - Aldona Kamela-Sowińska
Przewodniczący KRRiT - Juliusz Braun
Prezes Polskiego Radia SA - Ryszard Miazek
V-ce Prezes Polskiego Radia SA - Eugeniusz Smolar
Dyrektor Programu III PR - Michał Olszański
Redaktor Programu III PR - Piotr Kaczkowski


bannery.chmurka.pl/

Linkomania