strona główna  artykuły obrazkikalendarium o co chodzi Tajniak
podpisy (protest) podpisy (dymisja) popierają protest Księga gości


 Artykuły:

po co istnieje radio
Radio dla wszystkich?
Okiem widza ... uchem słuchacza ...
list do Gazety Wyborczej
list otwarty (coutry)
Trójką do tyłu
Wywiad z M. Niedźwieckim
Chat z Pawłem Kostrzewą
list do Andrzeja Długosza
    odpowiedź E. Smolara
    odpowiedź J. Grochowskiej
list otwarty do Juliusza Brauna
list do Eugeniusza Smolara
Trójka dołowana
V reforma - dramat
stanowisko zarządu PR
    nasz komentarz
Rzeczpospolita - listy
Krzysztof Daukszewicz
do komisji KiŚP Sejmu RP
Antena - Zmiany na gorsze?
list do Andrzeja Długosza 2
list do Andrzeja Długosza 3
wywiad z Michałem Olszańskim
wywiad z E. Smolarem
do Pani Minister Skarbu
    odpowiedź z Ministerstwa
Przekrój: Trójka nie do pary
Witold Laskowski - wywiad
Komu publiczne radio?


DYREKCJA NIE USTĄPI - Press nr 4, kwiecień 2002

Zmiany programowe w Trójce są wprowadzane powoli, ale odwrotu od nich nie ma.

"Trójka umarła" - pod takim hasłem odbywał się 7 kwietnia "Pogrzeb Trójki", czyli manifestacja zorganizowana przez słuchaczy Programu III Polskiego Radia. Ponad sto osób w ciemnych ubraniach, z czarnymi różami i świecami w rękach przemaszerowało z siedziby Trójki przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie do budynku Polskiego Radia w al. Niepodległości. Zarządowi radia wręczono listy protestacyjne, w których słuchacze występują przeciw wprowadzanym zmianom programowym.

Akcja "w obronie poziomu Trójki" trwa już od ponad roku. Słuchacze ślą e-maile i listy do polityków, do redakcji pism, do władz radia, organizują cotygodniowe pikiety przed gmachem stacji. Są też specjalne strony internetowe na ten temat. "Unowocześnienie Trójki i dostosowywanie jej do nowych form słuchania sprawia, iż radio, które niegdyś walczyło z trudem o własną tożsamość i formę, teraz wyzbywa się jej dobrowolnie, na rzecz bezimiennych audycji i muzyki pełniącej rolę tła" - piszą organizatorzy protestu na stronach WWW. Uważają, że nowi dziennikarze nie pasują do klimatu stacji, mają znikome doświadczenie, a więc nie przyczynią się do rozwoju stacji.

Trójka rzeczywiście rozgląda się za nowymi głosami. Jednymz nich jest były dziennikarz Radia Zet Rafał Sławoń, który prowadzi w niedzielę "Szczęśliwą godzinę". Słuchacze krytykują nowe pozycje programowe. Uważają np., że prezentowana przez Marcina Kydryńskiego w audycji "Sjesta" muzyka jazzowa pasuje na księżycowy wieczór, nie zaś na słoneczne popołudnie, a przywrócona "Muzyczna poczta UKF" jest zupełnie pozbawiona treści. Dyrekcja Trójki nie rezygnuje jednak z wprowadzania nowej ramówki. Ma to być radio muzyczno- informacyjno-rozrywkowe. - Szanujemy naszych słuchaczy, wszystko robimy z myślą o nich. Każde zmiany mają swoich zwolenników i przeciwników - mówi Witold Laskowski, dyrektor i redaktor naczelny Programu III.

- Trójka chce zmodyfikować format, bo obecnie nie zyskuje nowych słuchaczy, bazuje na wiernych odbiorcach, których jednak nie przybywa - popiera ten pomysł Marek Wójcicki, dyrektor sprzedaży w RMS Polska. Uważa jednak, iż odejście od charakterystycznych dla tego programu audycji autorskich nie jest dobrym rozwiązaniem. - Trójka właśnie dla tych audycji jest słuchana. Jeżeli pójdzie w stronę komercjalizacji, nie wiadomo, czy uda jej się znaleźć niszę przy tak dużej konkurencji na rynku. Czas pokaże - mówi Marek Wójcicki.

Zapowiadana już od kilku miesięcy nowa ramówka wprowadzana jest stopniowo, najpierw w soboty i niedziele. - Tempo wynika z przyczyn obiektywnych: trzeba pokonać pewne sprawy proceduralne. Choć rzeczywiście dzieje się to wolniej, niż przypuszczaliśmy - mówi dyrektor Witold Laskowski.

Beata Goczał



"Mann i Manuela" to nowa audycja niedzielna w Trójce prowadzona przez Wojciecha Manna i Manuelę Gretkowską. W związku ze zmianami w ramówce Trójki Wojciech Mann zapowiadał odejście ze stacji. Teraz wiadomo, że będzie go można usłyszeć w kilku audycjach. - Pojawi się jeszcze w "Muzyce po północy" i "Historii muzyki". Nie potrafię odpowiedzieć dokładnie kiedy, trwają na ten temat rozmowy - informuje Agnieszka Kupis z działu PR Trójki.