strona główna  artykuły obrazkikalendarium o co chodzi Tajniak
podpisy (protest) podpisy (dymisja) popierają protest Księga gości


 Czytaj też:

Artykuły - spis



Smolar pozostaje w Polskim Radiu

Polska Agencja Prasowa, 2 sierpnia 2002

2.8.Warszawa (PAP) - Eugeniusz Smolar, który w lipcu nie wszedł ponownie w skład zarządu Polskiego Radia, pozostanie w tej instytucji. Zarząd powołał go na nową funkcję - dyrektora programowego publicznego radia.

Obecnie w Polskim Radiu funkcjonuje biuro programowe, które ma swojego szefa. Teraz biurem będzie kierował Smolar, ale jego kompetencje będą szersze. "Pan Smolar ma funkcję dyrektora programowego Polskiego Radia i jest jednocześnie dyrektorem biura programowego Polskiego Radia" - powiedział PAP prezes publicznego radia Andrzej Siezieniewski. Według niego w praktyce nie są to jednak dwa odrębne stanowiska. "To jest jedno stanowisko, to jest stanowisko dyrektora biura programowego, a funkcja jest - dyrektor programowy" - powiedział.

Smolar ma odpowiadać za koordynację polityki programowej całej rozgłośni. Podlegać mu będą szefowie programowi wszystkich anten Polskiego Radia.

Jak wyjaśnił PAP przewodniczący rady nadzorczej publicznego radia Andrzej Długosz, szef biura programowego do tej pory zajmował się bardziej technicznymi sprawami i nie miał możliwości wyegzekwowania od szefów programów pomysłów, jakie powstawały w tej komórce. "Natomiast dyrektor programowy ma instrumenty do tego, by wymusić pewne zmiany i pewne ruchy decyzyjne na dyrektorach programu" - powiedział Długosz.

Za sprawy programowe w Polskim Radiu odpowiedzialny jest też zawsze jeden z członków zarządu. W tej kadencji jest nim prezes Siezieniewski.

Nieoficjalnie w Polskim Radiu mówi się, że powołanie Smolara związanego z Unią Wolności jest częścią układu, w ramach którego ludzie związani z tym ugrupowaniem poparli ostatnio na szefa publicznego radia Andrzeja Siezieniewskiego, kojarzonego z SLD. Smolar był w zarządzie poprzedniej kadencji, która upłynęła na początku lipca.

Krytycy zmian w Programie III PR wymieniali Smolara jako głównie odpowiedzialnego za nie. Zarzucali mu m.in. komercjalizację "Trójki" przez zdejmowanie lub spychanie na mało atrakcyjne godziny ambitnych audycji.

anw/ mrk/ bug/ - Polska Agencja Prasowa