strona główna  artykuły obrazkikalendarium o co chodzi Tajniak
podpisy (protest) podpisy (dymisja) popierają protest Księga gości


 Czytaj też:

Artykuły - spis

1. pisma do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Ministra Finansów i Ministra Skarbu Państwa

2. odpowiedzi od urzędów, które otrzymały pisma do wiadomości



W odpowiedzi na przesłane do wiadomości pismo Joanny Grochowskiej przyszły następujące listy.

List z Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie

Warszawa, dnia 7 kwietnia 2003 r.

ul. Świętokrzyska 12; 00-916 Warszawa, Skrytka pocztowa nr 3

Szanowna Pani
Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie dziękuje Pani za przekazane informacje dotyczące działalności Polskiego Radia S.A.
Uzyskane przez Urząd informacje zostaną wykorzystane przez organy skarbowe w ramach ich działalności.
Jednocześnie nadmienia się, iż postępowania kontrolne objęte są tajemnicą skarbową, w związku z powyższym o ewentulanych wynikach podjętych przez Urząd działań nie zostanie Pani poinformowana.

NACZELNIK WYDZIAŁU
(podpis nieczytelny)
Leszek Kuliński



List z Urzędu Zamówień Publicznych

Warszawa, 18 marca 2003 r.

URZĄD ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
Departament Analiz i Kontroli

Działając z upoważnienia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 5 lutego 2003 uprzejmie wyjaśniam, iż:

1) tryb zamówienia z wolnej ręki w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na zawarcie umowy barterowej na wzajemną wymianę świadczeń reklamowych pomiędzy "Polskim Radiem" S.A. a "Presspublica" Sp. z o.o., wydawcą dziennika "Rzeczpospolita", został zatwierdzony decyzją Prezesa UZP Nr ZT/7486/02 z dnia 17 maja 2002 roku;

2) tryb zamówienia z wolnej ręki w postepowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na zawarcie umowy barterowej na wzajemną wymianę świadczeń reklamowych pomiędzy "Polskim Radiem" S.A. a Agencją Wydawniczo-Reklamową "Wprost" Sp. z o.o., wydawcą Tygodnika "Wprost", został zatwierdzony decyzją Prezesa UZP Nr ZT/6154/02 z dnia 11 mara 2002 roku;

3) tryb zamówienia z wolnej ręki w postepowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na zawarcie umowy barterowej na wzajemną wymianę świadczeń reklamowych pomiędzy "Polskim Radiem" S.A. a Agencją Wydawniczo-Reklamową "Aratus" Sp. z o.o., wydawcą tygodnika "Przegląd", został zatwierdzony decyzją Prezesa UZP Nr ZT/6149/02 z dnia 11 marca 2002 roku;

4) tryb zamówienia z wolnej ręki w postepowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na zawarcie umowy barterowej na wzajemną wymianę świadczeń reklamowych pomiędzy "Polskim Radiem" S.A. a "Agorą" S.A., wydawcą dziennika "Gazeta Wyborcza", został zatwierdzony decyzją Prezesa UZP Nr ZT/6151/02 z dnia 11 marca 2002 roku;

5) tryb zamówienia z wolnej ręki w postepowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie przez SMG/KRC Poland Media całorocznych badań audytorium radiowego w Polsce został zatwierdzony decyzją Prezesa UZP Nr PR/9676/02 z dnia 2 lipca 2002 roku.

Ponadto informuję, iż z pozostałych wymienionych przez Panią zamówień publicznych do kontroli prowadzonej w trybie art. 9 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 roku o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r., Nr 72, poz. 664, wraz z późn. zm.) wybrane zostało zamówienie na zmianę wizerunku Programu III Polskiego Radia. O wyniku podjętych czynności zostanie Pani poinformowana oddzielnym pismem.

Z poważaniem
p.o. DYREKTORA
Departamentu Analiz i Kontroli
Małgorzata Stachowiak
(podpis nieczytelny)



List od Głównego Rzecznika dyscypliny finansów publicznych

Warszawa, dnia 19 lutego 2003 r.

GŁÓWNY RZECZNIK
dyscypliny finansów publicznych

DF-123/RDF-47a/LL/03

W odpowiedni na Pani pismo z dnia 15 stycznia 2003 r. dotyczące wydatkowania przez Polskie Radio S.A. kwot z budżetu państwa na kampanię reklamową pragnę Panią poinformować, że główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych nie jest organem uprawnionym przez przepisy prawa do zbadania powyższej sprawy.

Zgodnie z ustawą z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, ost. zm.: Dz. U. z 2000 r. Nr 216, poz. 1524) naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest (m.in.) czyn polegający na naruszeniu zasady, formy lub trybu postępowania przy udzieleniu zamówienia publicznego ustalonych ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 113, poz. 1208, ost. zm. Dz. U. z 2003 r. Nr 2, poz. 16). Do dochodzenia odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych niezbędne jest spełnienie jednego z dwóch warunków, tj. dokonania naruszenia przez jednostkę sektora finansów publicznych bądź też przez inną jednostkę, która jednakże dysponuje środkami publicznymi.

Polskie Radio S.A. działa w formie jednoosobowej spółki akcyjnej Skarbu Państwa (art. 26 ust. 1 w zw. z ust 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, tj.: Dz. U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1114 z późn. zm) Polskie Radio S.A. nie jest jednostką sektora finansów publicznych, działa bowiem w formie spółki prawa handlowego (art. 5 pkt 11 ustawy o finansach publicznych). Również opłaty abonamentowe, stanowiące m.in. przychody Polskiego Radia S.A. nie stanowią środków publicznych w rozumieniu pizepisu art. 3 ustawy o finansach publicznych. W konsekwencji, ponieważ Polskie Radio S.A. nie jest jednostką należącą do sektora finansów publicznych i nie dysponuje środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, nie obejmuje go zakres podmiotowy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Zgodnie z przepisem art, 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o zamówieniach publicznych stosować ją należy w szczególności do zamówień udzielanych przez jednostki publicznej radiofonii. Niedopełnienie tego obowiązku przez te jednostki nie jest Jednak nanruszeniem dyscypliny finansów publicznych, o którym mowa w przepisie art. 138 ust. l pkt 12 usiawy o finansach publicznych. Prawidłowość stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych przez Polskie Radio S.A. może być dochodzona za pomocą środków prawnych, o których mowa w Rozdziale 8 ustawy o zamówieniach publicznych, tj. protestu, odwołania lub skargi, oraz w trybie nadzoru stosowanego przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w trybie przepisu art. 9 ust. 2 pkt 2 ustawy o zamówieniach publicznych. Natomias organem właściwym do kontrolowania działalności zarządu Polskiego Radia S.A., w tym również w zakresie zgodności z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych. Jest rada nadzorcza Radia.

PODSEKRETARZ STANU
Jan Czekaj
(podpis nieczytelny)