strona główna  artykuły obrazkikalendarium o co chodzi Tajniak
podpisy (protest) podpisy (dymisja) popierają protest Księga gości


 Artykuły:

po co istnieje radio
Radio dla wszystkich?
Okiem widza ... uchem słuchacza ...
list do Gazety Wyborczej
list otwarty (coutry)
Trójką do tyłu
Wywiad z M. Niedźwieckim
Chat z Pawłem Kostrzewą
list do Andrzeja Długosza
    odpowiedź E. Smolara
    odpowiedź J. Grochowskiej
list otwarty do Juliusza Brauna
list do Eugeniusza Smolara
Trójka dołowana
V reforma - dramat
stanowisko zarządu PR
    nasz komentarz
Rzeczpospolita - listy
Krzysztof Daukszewicz
do komisji KiŚP Sejmu RP
Antena - Zmiany na gorsze?
list do Andrzeja Długosza 2
list do Andrzeja Długosza 3
wywiad z Michałem Olszańskim
wywiad z E. Smolarem
do Pani Minister Skarbu
    odpowiedź z Ministerstwa
Przekrój: Trójka nie do pary
Witold Laskowski - wywiad
Komu publiczne radio?


Do pani Minister Skarbu

Częstochowa, 20.07.2001r.

MINISTER SKARBU PAŃSTWA
Prof. dr hab. Aldona Kamela - Sowińska
ul. Krucza 35 / Wspólna 6
00- 522 Warszawa

Po objęciu przez Panią funkcji Ministra Skarbu Państwa, pozwoliłam sobie przesłać Pani do wiadomości, pismo do Przewodniczącego Rady Nadzorczej PR, P. Andrzeja Długosza i list otwarty do Przewodniczącego KRRiTu, P. Juliusza Brauna.
Dotyczyły one niepokojących zmian, które dokonują się w Programie 3 PR, od czerwca ubiegłego roku do chwili obecnej, nabierając z dnia na dzień iście kosmicznego tempa i co pożałowania godne, całkowitej utraty tożsamości.
Jedyna antena dla polskiej inteligencji spada w przyśpieszonym tempie w przepaść nicości.
By nie powtarzać argumentacji, bo z każdym dniem ulega ona jedynie wzmocnieniu przez obecny stan faktyczny, pragnę poinformować, że:

Przewodniczący Rady Nadzorczej PR, P. Andrzej Długosz nie uznał za stosowne udzielić mi bodaj jednozdaniowej odpowiedzi na zawarte w piśmie oczekiwania (podobnie jak J. Braun);
odpowiedzi - nie wyczerpującej tematu - na pismo doń skierowane udzielił mi v-ce prezes Zarządu PR , P. Eugeniusz Smolar, której konstatacją jest stwierdzenie, że: "nie chodzi o banalizację i komercjalizację anteny. Zmiany dostosowują układ pasm oraz audycji (...) do trybu podstawowej grupy odbiorców (20-30 lat)", co banalizację właśnie li tylko potwierdza;
odpowiedzi udzielił mi także Rzecznik Praw Obywatelskich, któremu problem jest już znany.

Wprowadzona 25.06.2001 r. nowa ramówka o wdzięcznej nazwie Słoneczna Trójka, jest przykładem nie tylko 100 % "banalizacji i komercjalizacji anteny", ale w pełni świadomej deprecjacji szarych komórek słuchaczy, co wyjątkowo akuratnie ujął Krzysztof Daukszewicz w felietonie w nr-ze 29 tygodnika "Wprost" (z 22.07.2001r.) słowami: "włącz odbiornik - wyłącz rozum".

Brak odpowiedzi od adresatów można poczytać jedynie za przejaw arogancji władzy i kompletnego lekceważenia słuchaczy, którzy usiłują bronić o s t a t n i e j medialnej ostoi kultury w Polsce.
Natomiast wszechobecne informacje (z tzw. "dobrze poinformowanych źródeł, pragnących zachować anonimowość"), że Trójka jest aktualnie w katastrofalnej sytuacji finansowej oraz o potencjalnej możliwości wykupienia jej przez spółkę Agora, mogą wzbudzać uzasadniony niepokój wieloletnich admiratorów.

W zdestabilizowanej do granic wytrzymałości sytuacji w polskich mediach publicznych, których w chwili obecnej ostatnią wypełnianą rolą jest misja kulturotwórczego oddziaływania, czas najwyższy na wprowadzenie ładu, tym samym przywrócenie wiary słuchaczom nie tylko w moc ratio, ale i... w zasadność płacenia abonamentu.
Proponuję, by była Pani łaskawa prześledzić stronę protestu młodych słuchaczy Trójki na stronie www.tajniak.nsbi.pl/protest, gdzie wyraźnie widać, że nie takich zmian, nawet młodzi, słuchacze od prawdziwej Trójki oczekują.
Pragnę również dodać, że wespół z wielbicielami naszego kultowego radia prowadzę akcję zbierania podpisów wśród polskiej inteligencji pod listem otwartym do J. Brauna (vide w/w strona internetowa).
Są tam już bardzo znaczące nazwiska, których nie wolno lekceważyć.

Miałam też okazję wręczyć osobiście list Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Janowi M. Jackowskiemu.
Wcześniej do Komisji został skierowany przez Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który także otrzymał go do wiadomości.

Również prasa, a głównie "Rzeczpospolita" (rubryka z dnia 18.06, 19.06., 25.06., 6.07., 7.07., 18.07., 23.07.2001 r.) sprzyjając głosom zniesmaczonych i sfrustrowanych słuchaczy, drukuje coraz więcej ich uwag krytycznych pod adresem nowych władz "nowej" Trójki.
Pod głosem słuchaczki z Wrocławia (list z dnia 6.07.2001r.) Zarząd PR opublikował swoje arcymętne stanowisko.
Proszę zatem Panią Minister o wszczęcie stosownych kroków, które przez oczekiwane przez słuchaczy, a jednocześnie konieczne decyzje personalne doprowadzą do reaktywowania Programu 3 PR w kształcie, w jakim istniała do czerwca 2000 roku.
Pozostaję z szacunkiem i nadzieją

Joanna Grochowska

Załączniki:
1. Pismo do Przewodniczącego Rady Nadzorczej PR, P. A. Długosza z dnia 9.04.2001r.
2. Odpowiedź na w/w pismo V-ce Prezesa Zarządu PR, P. E. Smolara z dnia 5.06.2001r.
3. List otwarty do Przewodniczącego KRRiTu, P. J. Brauna z 20.04.2001.
4. Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 12.07.2001r.
5. Listy do "Rzeczpospolitej" z dn. 18.06, 19.06., 25.06., 6.07., 7.07., 18.07. 23.07.2001r. i "Nie" nr 27/2001
6. Felieton K. Daukszewicza z tygodnika "Wprost"

Odpowiedź z ministerstwa